Běh pro útulky 2023

V neděli 24. září se v pražské Stromovce konal již desátý ročník Běhu pro útulky. Pro mě to zároveň byl již druhý ročník, kterého jsem se mohla zúčastnit jako jeden z oficiálních fotografů, což považuju za velkou čest, protože jde o vskutku nádhernou dobročinnou akci, kde je radost být.

V principu je Běh pro útulky, za nímž stojí skvělý Petr Sokolík, přesně tím, co slibuje jeho název – parta nadšených pejskařů si během jednoho podzimního odpoledne zaběhne závod bez vítězů a poražených a u toho na „startovném“ vybere spoustu peněz, které jdou na pomoc útulkům, depozitům a jiným organizacím, které dlouhodobě pomáhají zraněným a opuštěným zvířatům. Celou událost přitom doplňuje doprovodný program – pozvání obvykle přijímají různé mediálně známé osobnosti, herci, zpěváci, kynologové, zástupci podporovaných organizací a mnoho dalších talentovaných lidí, jež spojuje láska ke zvířatům a potřeba jim pomáhat.

Program běhu

Letošní ročník zahájila zachráněná fenka Nina, jejíž léčbu organizace pomáhala financovat. Pozvání přijali – stejně jako loni – herci ze seriálu ZOO, kteří pro zájemce uspořádali malou autogramiádu. Hned poté následovala ukázka činnosti psích záchranářů ve službách SAR (Search and Rescue). Dobrovolníci si mohli vyzkoušet roli pohřešovaných osob, které pracující psi různými způsoby hledali a „zachraňovali“. Práce těchto zvířat i jejich psovodů je obdivuhodná (zvlášť když vidím, že jediná aktivita, v níž jsme s mými vlastními psicemi dobré, je profesionální zevlení), ale doufejme, že ji nikdy neuvidíme „naostro“ 🙂 Jako další proběhl již 2. ročník psí soutěže s herci TV Prima a vystoupení taneční skupiny Danceway, po němž následovala hudební vložka Petra Koláře a Ondřeje Pátka. Pak už přišlo na řadu představení hlavního hosta letošního ročníku běhu – Dary Rolins. Ta se přímo na pódiu poprvé naživo seznámila s kocourkem Olíkem, který byl do Žerovického depozita přijat v otřesném stavu a na jehož léčbu spolek v srpnu vybíral peníze (více o něm si můžete přečíst třeba zde nebo na stránkách depozita, kde je Olík dokonce už k adopci). Očíčka postižená herpesvirem se sice nepodařilo zachránit, takže Olík zůstal slepý, ale má ohromnou vůli k životu a postupem času se z něj stává veselé, hravé a šťastné koťátko, kterému z pohnuté minulosti zůstanou snad jen jizvy fyzické.

Po Olíkovi byla na řadě už jen rozcvička, opět v podání Danceway, a pak přišel konečně čas i na samotný běh. Tou dobou jsem za sebou měla už tisícovku fotek, tudíž i několik stovek dřepů, takže jsem byla moc ráda, že jako fotograf neběžím a můžu se při číhání na první doběhnuvší válet v trávě 🙂 Naštěstí ne všichni jsou takoví lenochodi jako já, takže nás pak čekala ještě ukázka dogfrisbee v podání Ivety Chomátové. Loni vystupovala s australačkou Beri, která se však letos dostala do seniorského věku, takže už působila jen jako morální podpora a s frisbeečky ji plnohodnotně zastoupil Drop. Na samý závěr akce vystoupily ještě holky z Pet Medicu, které předvedly několik praktických ukázek první pomoci zvířatům. Věděli jste například, že Heimlichův manévr (proti dušení) existuje i ve verzi pro pejsky, nebo že zvířatům můžete kromě masáže srdce i dýchání z úst do čumáku? 🙂

Komu běh pomohl

Nakonec se letos díky pražskému Běhu pro útulky povedlo vybrat nádherných 145 620 Kč (!), které poputují do spolků Naděje Pro Čtyři Packy, Feliti (kastrační program pro opuštěné a toulavé kočky, který zabraňuje jejich dalšímu množení a v dlouhodobém horizontu tak snižuje počet toulavých kočiček), Home 4 Pets, Žerovickému depozitu a záchranné stanici Holubi v nouzi. Organizace Běhejme a pomáhejme útulkům nicméně nepomáhá jen prostřednictvím běhů každoročně pořádaných v Praze, Brně, Plzni a Olomouci. Po celý rok pořádá také virtuální běhy pro konkrétní zvířata, jako byla Nina a Olík, a prodává vlastní merch (více o všech pořádaných akcích se dozvíte přímo na stránkách spolku).

Situace útulků v Česku je však nesmírně obtížná – mnoho z nich je odkázaných právě pouze na dobročinnou pomoc, která mnohdy nestačí pokrýt nečekané (a nečekaně vysoké) náklady spojené s přijetím nemocných nebo týraných zvířat ve zvlášť kritickém stavu a péčí o desítky stávajících svěřenců. I když se vybraná částka zdá být vysoká, může jít klidně o prostředky vynaložené i jen na jednu jedinou větší operaci. Když budete vybrané korunky dělit pěti podle toho, kolik je spolků, zjistíte, že jde nakonec vlastně jen o kapku v moři nekonečných nákladů, které jsou zvlášť v dnešní době inflace pro mnoho depozitů téměř likvidační.

Pokud tedy máte rádi zvířata a přáli byste si, aby se každé mělo zrovna tak dobře jako váš uštěkaný nebo uvrněný parťák, zkuste jednu z níže uvedených organizací podpořit. Nebo si klidně najděte jiný důvěryhodný útulek – třeba ve vašem okolí – doneste do něj pytel kvalitních granulí, starý pelíšek, který ještě slouží, ale už se vám barevně nehodí do bytu, nebo hračku, se kterou si váš pes nechce hrát, i když jste ji kupovali v přesvědčení, že naprosto neodolatelně šustí či píská. Anebo pošlete finanční příspěvek (i kdyby mělo jít jen o pár korun), aby za ně vybraný spolek mohl koupit to, co zrovna potřebuje nejvíc. I malá pomoc v rámci vlastních možností, pravidelná i jen jednorázová, se POČÍTÁ 🙂 A příští rok třeba přijďte na další běh – nebo pokud se už nemůžete dočkat, 1. října se běží ještě v Olomouci a 8. v Brně.

Fotografie z akce tentokrát můžete stahovat a používat k osobním nekomerčním účelům (na sociální sítě apod.), jen je prosím dále neupravujte, neořezávejte, nepoužívejte na ně žádné dodatečné filtry. A nezapomeňte na nich označovat mě i samotnou organizaci Běhejme a pomáhejme útulkům, ať je nás každý rok ve Stromovce víc a víc! 🙂

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Reakce
Zobrazit všechny komentáře