Menu Zavřeno

DIVOKÁ ŠÁRKA

Divoká Šárka patří k oblíbeným lokalitám snad všech pražských fotografů psů je dobře dostupná prostřednictvím MHD, ale přitom nabízí široké možnosti pro focení ve volné přírodě. Oproti fotkám v uměle vytvořených a udržovaných parcích pak fotografie působí méně aranžovaně. Velkou výhodou šáreckého údolí je vyhlídka porostlá vřesem, který je z hlediska fotografie velice atraktivní (jak v době květu, tak i tehdy, když je uschlý). Kromě ní jsou v Šárce k dispozici také louky (holé i s vysokými travinami a květinami), zajímavé cesty, údolí Šáreckého potoka vodní nádrž Džbán i lokality s listnatými a borovicovými lesy. Velkou devizou tedy je, že během procházky v Šárce se dají pořídit velice rozličné typy snímků, díky čemuž není jejich série nudná a stereotypní jako v případě fotografií z lokalit, které nabízí jen omezený počet typů pozadí. Nevýhodou může být, že některá místa jsou hůře dostupná (jsou na kopci) a o zejm. o víkendech bývá v Šárce velké množství lidí, kteří mohou na fotkách překážet.


MODŘANSKÁ ROKLE

Modřanská rokle, obklopující Libušský potok, patří k méně využívaným lokalitám, protože její převážná část není příliš estetická a k focení se nehodí. Na jejím začátku se však nachází louka, kde zejména v zimě roste vysoká tráva, která v kombinaci se západem slunce tvoří na fotografiích efektní prostředí. Na louce se také vyskytuje několik bříz, jež se k focení dobře hodí. Před loukou nově vznikl rybník, který se také dá využít. Ve středu rokle pak přes Libušský potok vede dřevěný most, na němž je možné fotit. Zajímavou možnost pro focení nabízí nedaleký podchod zamalovaný graffiti, kde se dají pořídit fotografie s urban tematikou. Výhodou Modřanské rokle je časová nenáročnost focení v ní - místa, kde se dá fotit, je možné projít během hodiny až dvou, proto je vhodná pro menší focení. Je také dobře dostupná, autobusová i tramvajová zastávka se nachází přímo před vstupem do ní.


PETŘÍNSKÉ SADY

Petřínské sady patří k oblíbeným jarním lokalitám. Během dubna a května kvetou tamní mezi fotografy proslulé ovocné sady. V nich se dají kromě bílých květů ovocných stromů nalézt také v té době rozkvetlé fialky, blatouchy, hluchavky a zlaté deště. Mimo sady se pak nachází také obrovská magnolie, jejíž větve sahají až k zemi, tudíž je možné jich při focení využít a fotit mezi nimi. Na Petřín se dá snadno dostat tramvají (zastávka Újezd). Focení pak probíhá ve spodní části, tudíž se nedá využít lanovky a je tak opět potřeba vyjít do kopce. Nevýhodou je opravdu enormní přelidněnost, na jaře je Petřín plný nejen všudypřítomných turistů, ale také samotných fotografů. Na některá místa (jako např. na focení s magnolií) se takřka "stojí fronty", které ještě zesilují během atraktivních denních dob, jakým je třeba západ slunce.


PROKOPSKÉ ÚDOLÍ

Vstup do Prokopského údolí se nachází kousek od OC Nové Butovice, a je tedy dobře dostupný například ze stanice metra Nové Butovice. Prokopské údolí nabízí podobné lokality jako Divoká Šárka a není tak hojně navštěvované, proto je focení v něm poklidnější než v Šárce, a to i o víkendech. Výhodou jsou skalnaté vyhlídky, na něž se dá dostat procházkou po hřebeni. Z nich je krásný výhled na Prahu a na zbytek údolí, který na fotkách vypadá velice efektně. Kromě toho se v Prokopském údolí nachází spoiusta krásných luk s vysokými travinami - zejména v zimě, když jsou uschlé, dělají na fotografiích pěkné pozadí. Fotit se dá také na prašných polních cestách, které fotky „zarámují“. Podobně jako v Šárce je nevýhodou nutnost nejdříve vystoupat na poměrně strmý kopec, ale cesta po hřebeni již není nikterak náročná.


ZBRASLAVSKÉ SADY

Tato lokalita je dobrou alternativou, pokud nechcete jít na jaře fotit na přelidněný Petřín. Zbraslavské sady se rozkládají okolo kostela sv. Havla a přilehlého hřbitova. Stromy jsou nízko rostlé, proto jsou na fotografiích dobře vidět, navíc jsou vysázeny v krásných liniích, díky čemuž na fotkách tvoří "oblouky" rámující fotografovaný objekt. V trávě mezi nimi roste hodně fialek a hluchavek, které se při focení také dají využít. Daní za malou návštěvnost těchto sadů je horší přístupnost - od autobusu, který staví na zbraslavském náměstí, je potřeba vyjít určitou vzdálenost po pěšině na kopec, kde se sady nachází.


PRŮHONICKÝ PARK

Průhonický park je hojně navštěvovanou fotografickou lokalitou, protože nabízí fascinující podívanou v každém obodbí roka. Na jaře zde rozkvétají magnolie a rododendrony v několika barvách, lány pomněnek, narcisů i jiných květin. Na podzim se zase vzácné cizokrajné dřeviny barví do spousty odstínů žluté, oranžové, rudé i temně fialové. Součástí parku jsou i četné vodní plochy, kde je také možno fotit. Zároveň park navazuje na smíšený les s prašnými cestičkami, na nichž lze dobře fotit pohyb. Výhodou těchto lesních částí je, že jsou na rozdíl od turisticky atraktivního parku takřka nenavštěvované. Do parku je však vstup povolen pouze po zaplacení vstupného, které není v ceně fotografování (platí ho tedy zákazník na místě)

Ceny vstupného v hlavní sezóně (1. 4. - 31. 10. 2019):
80 Kč / dospělý
50 Kč / studenti a senioři (vlastním studentský průkaz)
20 Kč / příplatek za psa